CellaVision Chess Cup 2017     Download as PDF

NAMNKLUBBRANKING 1/7DISTRIKTBETALTAVPRICKAD
1 GM Alexei Shirov Latvia 2656 Länder JA
2 GM Nils Grandelius Eksjö SK 2642 Smålands SF JA
3 GM Sergey Volkov Russia 2627 Länder JA
4 GM Ivan Saric Croatia 2621 Länder JA
5 GM Evgenij Miroshnichenko Ukraine 2606 Länder JA
6 GM Sune Berg Hansen Denmark 2587 Länder JA
7 GM Evgeny E Vorobiov Russia 2585 Länder JA
8 GM Hedinn Steingrimsson Iceland 2576 Länder JA
9 GM Kaido Külaots Lunds ASK 2573 Skånes SF JA
10 GM Sabino Brunello Italy 2572 Länder JA
11 GM Andrey Sumets Ukraine 2569 Länder JA
12 GM Diptayan Ghosh India 2569 Länder JA
13 GM Marcin Dziuba Poland 2561 Länder JA
14 GM Boris Chatalbashev Bulgaria 2552 Länder JA
15 GM Alon Greenfeld Israel 2546 Länder JA
16 GM Vladimir Epishin Russia 2541 Länder JA
17 GM Matthew J. Turner Scotland 2538 Länder JA
18 GM V. Vishnu Prasanna India 2538 Länder JA
19 GM Zeng Chongsheng China 2536 Länder JA
20 GM Daniil Yuffa Russia 2523 Länder JA
21 GM Lei Tingjie China 2522 Länder JA
22 GM Tiger Hillarp Persson Malmö AS 2509 Skånes SF JA
23 GM Vladimir Burmakin Russia 2505 Länder JA
24 GM Volodymyr Vetoshko Ukraine 2505 Länder JA
25 GM Axel Smith Lunds ASK 2505 Skånes SF JA
26 GM Hans Tikkanen Lunds ASK 2503 Skånes SF JA
27 GM José Cuenca Jimenez Lunds ASK 2498 Skånes SF JA
28 GM Jonny Hector Limhamns SK 2497 Skånes SF JA
29 GM Zbigniew Pakleza Poland 2494 Länder JA
30 GM Wan Yunguo China 2482 Länder JA
31 GM Efstratios Grivas Greece 2482 Länder JA
32 GM Daniel Semcesen Lunds ASK 2476 Skånes SF JA
33 GM Andrej Deviatkin Russia 2471 Länder JA
34 GM Tom Wedberg Wasa SK 2461 Stockholms SF JA
35 GM Lars Karlsson SK Rockaden, Sthlm 2449 Stockholms SF JA
36 GM Pia Cramling Wasa SK 2444 Stockholms SF JA
37 IM Petro Golubka Ukraine 2443 Länder JA
38 IM Björn Ahlander Lunds ASK 2428 Skånes SF JA
39 IM Aryan Gholamiourimi Iran 2427 Länder JA
40 IM Philip Lindgren Limhamns SK 2420 Skånes SF JA
41 GM Jens Kristiansen Denmark 2403 Länder JA
42 IM Sayantan Das India 2399 Länder JA
43 IM Thorbjørn Bromann Växjö SK 2390 Smålands SF JA
44 IM David Miedema Netherlands 2373 Länder JA
45 FM Anton Frisk Kockum Örgryte SK 2365 Göteborgs SF
46 GM Carsten Höi SK Passanten 2356 Stockholms SF JA
47 IM Axel Ornstein Eksjö SK 2356 Smålands SF JA
48 FM Esben Hove Denmark 2340 Länder
49 FM Srinath Rao SV India 2321 Länder
50 GM Juan Manuel Bellón López Spain 2319 Länder JA
51 WGM Karina Ambartsumova Russia 2319 Länder JA
52 FM Drazen Dragicevic Lunds ASK 2306 Skånes SF
53 FM Niels Jørgen Fries Nielsen Denmark 2303 Länder
54 FM Kaan Kücüksari Lunds ASK 2301 Skånes SF JA
55 FM Martin Jogstad Eslövs SK 2291 Skånes SF
56 FM Deniz Arman Kristallens SK 2273 Stockholms SF
57 Jung Min Seo Stockholms SS 2270 Stockholms SF
58 Shailesh Dravid India 2260 Länder
59 FM Linus Olsson Lunds ASK 2240 Skånes SF
60 Gurpreet Singh Maras India 2231 Länder
61 Henrik Malm Lindberg Upsala ASS 2214 Upplands SF
62 Daniel Ronneland Skara SS 2208 Västergötlands SF JA
63 Liu Manli China 2190 Länder
64 Lars Madebrink SK Kamraterna 2190 Göteborgs SF JA
65 FM Peter Jakobsen Denmark 2185 Länder JA
66 Lars Blomström Örebro SS 2185 Örebro läns SF
67 Paul Andersson Ronneby SK 2183 Blekinge SF JA
68 CM Carl Fredrik Johansson Upsala ASS 2175 Upplands SF JA
69 Matti Svenn SK Kamraterna 2175 Göteborgs SF JA
70 Daniel Lundqvist Malmö AS 2172 Skånes SF JA
71 Rune Andersen Denmark 2167 Länder JA
72 Peter Brondt Pedersen Denmark 2165 Länder
73 Gligor Milosevic Switzerland 2153 Länder JA
74 Patrik Nilsson Hask Helsingborgs ASK 2152 Nordvästra Skånes SF
75 Max Wahlund Linköpings ASS 2142 Östergötlands SF JA
76 FM Harshal Shahi India 2130 Länder
77 Birger Wenzel Wasa SK 2130 Stockholms SF
78 Per Skjoldager Lunds ASK 2126 Skånes SF JA
79 Josef Ask Pyramidens SK 2120 Stockholms SF
80 Johan Sigeman Lunds ASK 2118 Skånes SF JA
81 CM Zuo Yifan China 2115 Länder
82 Peter Petkovic Kristineberg SK 2101 Skånes SF
83 David Ståhlberg Ystads SS 2101 Skånes SF
84 Tobias Gutzmann Oves SK 2100 Skånes SF JA
85 Kristian Eriksson Varbergs SK 2093 Hallands SF
86 Jacob Mejvik Oves SK 2085 Skånes SF
87 Anders Moborn SS Allians, Skänninge 2074 Östergötlands SF JA
88 Mats Harrén Västerviks ASK 2068 Smålands SF JA
89 Jesper Thiborg Kungstornet 2067 Stockholms SF JA
90 Michael Mattsson Schack 64, Haparanda 2066 Norrbottens SF JA
91 Jörgen Karlsson Västerviks ASK 2065 Smålands SF JA
92 Du Yuxin China 2064 Länder
93 Kjell Petersson Lunds ASK 2061 Skånes SF
94 Mikael Svensson Landskrona SK 2057 Nordvästra Skånes SF JA
95 Aditya Subramanian Örgryte SK 2054 Göteborgs SF JA
96 Anders Persson Harplinge SS-Halmstad 2049 Hallands SF JA
97 Leo Crevatin SK Rockaden, Sthlm 2044 Stockholms SF
98 Anders Hansen Helsingborgs ASK 2038 Nordvästra Skånes SF JA
99 Lennart Friberg Skara SS 2038 Västergötlands SF JA
100 Ulf Karlsson Limhamns SK 2036 Skånes SF
101 Bo Olsson Lidköpings SS 2035 Västergötlands SF
102 Miriam Fríða Mikkelsen Denmark 2034 Länder
103 Joachim Bergré Alingsås SS 2033 Västergötlands SF
104 Martin Göransson Värnamo SS 2020 Smålands SF
105 Patrik Nilsson Limhamns SK 2012 Skånes SF JA
106 WCM Jiang Zhaoyi China 2011 Länder
107 Tomas Olsson Lunds ASK 2011 Skånes SF JA
108 Mikael Johansson Alingsås SS 2005 Västergötlands SF
109 Lars Andersson SS Allians, Skänninge 2005 Östergötlands SF
110 Lars-Henrik Bech Hansen Denmark 2001 Länder
111 Daniel Skoog Örebro SS 2000 Örebro läns SF
112 WFM Emilia Horn Trojanska Hästen 1995 Stockholms SF JA
113 Tord Björnvall Hallsberg SS 1994 Örebro läns SF
114 Erik Tegler En Passant, Svedala 1986 Skånes SF
115 Magnus Jonsson Örebro SS 1982 Örebro läns SF
116 Love Ivraeus Örebro SS 1982 Örebro läns SF
117 Stefan Håkansson Helsingborgs ASK 1976 Nordvästra Skånes SF
118 Per-Olov Larsson Östersunds SS 1975 Jämtland-Härjedalens SF JA
119 Patrik Wikström Sandvikens SK 1974 Gästriklands SF JA
120 WFM Marie Frank-Nielsen Denmark 1974 Länder
121 Julia Almer Denmark 1972 Länder JA
122 Rickard Dahlström Skara SS 1969 Västergötlands SF
123 Erland Jäppinen Uppsala SSS 1968 Upplands SF
124 Daniel Jogstad Eslövs SK 1968 Skånes SF
125 Vladimir Zaiats Ukraine 1963 Länder
126 Ulf Lundgren Rödeby SK 1963 Blekinge SF
127 Vitus Buchert Uppsala SSS 1958 Upplands SF
128 Felix Ytterberg Kristallens SK 1955 Stockholms SF JA
129 Alfie Onslow England 1953 Länder
130 Benjamin Ehmann Hässleholms SK 1953 Nordskånes SF
131 Ulf Persson Lunds ASK 1950 Skånes SF
132 Firas Alsaied Ali Värnamo SS 1946 Smålands SF
133 Lennart Eman SS Luleå 1941 Norrbottens SF JA
134 Halil Sadiku Kristineberg SK 1940 Skånes SF
135 Jacob Jönsson SK Sandlöparen 1939 Skånes SF
136 Heinrich Basson South Africa 1937 Länder
137 Joakim Sparv Örebro SS 1933 Örebro läns SF
138 Henrik Mortensen Denmark 1931 Länder
139 Magnus Cedervall Limhamns SK 1926 Skånes SF
140 Anna Cramling SK Team Viking 1912 Roslagens SF JA
141 Ola Westerlund SK Kamraterna 1910 Göteborgs SF
142 Kjell-Åke Andersson Karlstad AS 1907 Värmlands SF JA
143 Anders Sandström SK Mumien 1902 Skånes SF JA
144 Thorbjörn Andersson Harplinge SS-Halmstad 1902 Hallands SF
145 Per Eriksson SS Kalmarunionen 1891 Smålands SF
146 Joel Sjöstrand Trojanska Hästen 1890 Stockholms SF
147 Nils Nordahl En Passant, Svedala 1890 Skånes SF
148 Peter Halvarsson Linköpings ASS 1889 Östergötlands SF
149 Per-Erik Franzén Lunds ASK 1881 Skånes SF
150 Johannes Sandvall SK Mumien 1862 Skånes SF JA
151 Fredrik Qwarfort Linköpings ASS 1856 Östergötlands SF
152 Gert Lyngsjö Landskrona SK 1854 Nordvästra Skånes SF JA
153 Jan Andersson Ervalla SS 1847 Örebro läns SF
154 Stefan Olsson Hjo SK 1844 Västergötlands SF JA
155 Zoltan Timar-Geng Germany 1843 Länder
156 Mikael Helin Stockholms SS 1834 Stockholms SF JA
157 Per Eisele SK Bara Bönder 1828 Skånes SF
158 Johann Stanislaus Denmark 1820 Länder
159 André Knudsen Malmö AS 1819 Skånes SF
160 Johannes Frimodig Knislinge SK 1813 Nordskånes SF
161 Victor Ufnarovski Lunds ASK 1807 Skånes SF JA
162 Mårten Garner Linköpings ASS 1807 Östergötlands SF
163 Andy Fang SK Team Viking 1802 Roslagens SF
164 Lennart Gunnarsson SS Gambit, Norrtälje 1800 Roslagens SF
165 Melvin Vu Snabba Löparen 1797 Södermanlands SF JA
166 CM Luo Aojie China 1794 Länder
167 Fredrik Kjellqvist Skara SS 1791 Västergötlands SF
168 Alexander Nord Lunds ASK 1778 Skånes SF JA
169 Filip Jonsson Helsingborgs ASK 1774 Nordvästra Skånes SF
170 Ulf Norevall Upsala ASS 1769 Upplands SF JA
171 Mattis Mikelsen Norway 1764 Länder
172 Bengt Svensson Ronneby SK 1764 Blekinge SF
173 Ofelia Eriksson Linköpings ASS 1742 Östergötlands SF
174 Hugo Fowler Wales 1739 Länder
175 Mehrdad Kashani Malmö SS 1734 Skånes SF
176 Haakon Wright Norway 1727 Länder
177 Hans Dahlqvist Rödeby SK 1724 Blekinge SF JA
178 Björn-Åke Andersson Ronneby SK 1722 Blekinge SF JA
179 Bozur Gajic Oskarshamns SS 1719 Smålands SF JA
180 Cajsa Lindberg SS Kalmarunionen 1713 Smålands SF
181 Lorant Suller Canada 1708 Länder
182 Erik Andersson En Passant, Svedala 1703 Skånes SF
183 Theodor Hellquist Malmö AS 1700 Skånes SF
184 Arne Nielsen Denmark 1700 Länder JA
185 Hampus Bensryd Lunds ASK 1691 Skånes SF JA
186 Joakim Wahlström Malmö AS 1689 Skånes SF JA
187 Svend Vestergaard Denmark 1676 Länder JA
188 Anders Aldin Limhamns SK 1665 Skånes SF
189 Magnus Olsson Linköpings ASS 1660 Östergötlands SF JA
190 Karl Eriksson Oves SK 1652 Skånes SF
191 Henrik Johansson Östersunds SS 1651 Jämtland-Härjedalens SF JA
192 Sebastian Ivarsson Kristallens SK 1643 Stockholms SF
193 Sten Larsson Västerviks ASK 1642 Smålands SF JA
194 Håkan Willard Malmö AS 1634 Skånes SF JA
195 Erik Dingertz Kristallens SK 1632 Stockholms SF
196 Anders Hansen Harplinge SS-Halmstad 1624 Hallands SF JA
197 Kjell Stolpe Uddevalla SS 1622 Västergötlands SF
198 Aria Ben Saeid Örgryte SK 1602 Göteborgs SF
199 Olof Barr Landskrona SK 1602 Nordvästra Skånes SF JA
200 Lars Persson Skromberga ASS 1590 Nordvästra Skånes SF JA
201 Paul Eknor Vaggeryds SK 1587 Smålands SF
202 Svante Norlander Lundby SS 1576 Göteborgs SF
203 Christopher Jernberg Västerås SK 1558 Västmanlands SF
204 Istvan Orci Motala Schacksällskap 1554 Östergötlands SF JA
205 Björn Fovér Kristineberg SK 1549 Skånes SF JA
206 Lorik Sadiku Kristineberg SK 1536 Skånes SF
207 Oscar Jönsson SK Sandlöparen 1529 Skånes SF
208 Stig-Lennart Godin Ystads SS 1525 Skånes SF JA
209 Jamal Alnabhani Ronneby SK 1524 Blekinge SF
210 Christer Landgren Ystads SS 1519 Skånes SF JA
211 Martin Andersen Landskrona SK 1504 Nordvästra Skånes SF JA
212 Bo Bredenhof Västerås SK 1489 Västmanlands SF JA
213 Fabian Andersson Ronneby SK 1361 Blekinge SF
214 Axel Falkevall Trojanska Hästen 1294 Stockholms SF JA
215 Lennart Almquist SK Rockaden Umeå 0 Västerbottens SF JA
216 Tsanjid Bazarbider Mongolia 0 Länder
217 Erdenebulgan Boldbaatar Mongolia 0 Länder
218 Liu Mide China 0 Länder
219 Enkhtuvshin Tsegmed Mongolia 0 Länder

Deltagare är placerade i slumpvis ordning. Inlottningsnummer och spelprogram publiceras senare.